
| Specifications | ASTM B622, ASTM B619 / ASME SB622, ASME SB619 |
| Dimension Standard | MSRR, AMS, BS, JIS, AISI, ASTM, GB, DIN, EN, etc |
| Size Range | Cold Rolled : 0.5-6.4 mm Hot Rolled : 3.0–10.0 mm |
| Width | 1000mm, 1219mm, 1500mm, 1800mm, 2000mm, 2500mm, 3000mm, 3500mm, etc |
| Length | 2000mm, 2440mm, 3000mm, 5800mm, 6000mm, etc |
| Thickness | 0.3 mm to 120 mm |
| International Standard | ASTM A480 ASTM A959 ASME IID EN ISO 9445 EN ISO 18286 EN 10051 EN 10088-1 ISO 15510 |
| Tolerances (width / thickness) | EN 10258/ DIN 59381) EN 10151 EN 10088 |
| Hardness | Half Hard, Soft, Hard, Quarter Hard, Spring Hard |
| Finish | 2B, 2D, BA NO (8), Cold rolled sheet (CR), Hot rolled plate (HR), SATIN (Met with Plastic Coated), No.1 finish hot rolled, 1D, 2B, No.4, BA, 8K, satin, hairline, brush, mirror etc. |
| Form | Sheet, Plate, Strip, Flats, Clad Plate, Coils, Foils, Plain Sheet, Flat Shim, Flat Sheet, Shim Sheet, Rolling Sheet, Rolling Plate, Rolls, Blank (Circle), soft annealed, descaled, tread plate, sheared, annealed, Checker Plate |
| Value Added Service | Cladding, Heat Treatment, Annealed, Pickling, Polish, Rolling, Cutting, Bending, Forging, Minor Fabrication Etc. |
| Profiling | Plasma Plate Cutting Laser Plate Cutting Oxy-propane Flame Cutting |
If you are looking for best prices for Hastelloy Alloy Strip, Nickel Alloy Foil, Alloy Sheet email us on info@duplexsteelalloys.com or call us on +91 9664408767
| Product | Price |
| Hastelloy Sheet Price | US $1300-1900 / Ton |
| Hastelloy® Alloy Sheet Price | US $1000-3000 / Ton |
| Hastelloy® Alloy Plate Price Per KG | US $1000-2500 / Ton |
| 6mm ASTM B622 Sheet Price | S $1000.0-1000.0 / Ton |
| Hastelloy Sheet Price Per KG | US $2000-2500 / Ton |
| Nickel Alloy Sheet Price Per KG | US $1300-3700 / Ton |
| Hastelloy® Alloy Plate Price | US $1500-2500 / Ton |
| Polished Nickle Alloy Plate Price List | US $1200-5000 / Ton |
| Alloy Shim Sheet Price List | US $1.3-2.7 / Kilogram |
| 10mm Thick Hastelloy Alloy Plate Price | US $2,600.00/ Ton |

| Thickness | Thickness | Size Range | Surface Area per Unit weight | Approx Weight per Sheet | ||
| inches | mm | lbs/ft² | kg/m² | lbs | kg | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 0.015 | 0.381 | 36 x 96 | 0.630 | 3.07566 | 15.12 | 6.84936 |
| 0.015 | 0.381 | 36 x 120 | 0.630 | 3.07566 | 18.90 | 8.5617 |
| 0.0178 | 0.45212 | 36 x 96 | 0.756 | 3.690792 | 18.15 | 8.22195 |
| 0.0178 | 0.45212 | 36 x 120 | 0.756 | 3.690792 | 22.68 | 10.27404 |
| 0.0178 | 0.45212 | 48 x 96 | 0.756 | 3.690792 | 24.19 | 10.95807 |
| 0.0178 | 0.45212 | 48 x 120 | 0.756 | 3.690792 | 30.24 | 13.69872 |
| 0.0235 | 0.5969 | 30 x 96 | 1.008 | 4.921056 | 20.16 | 9.13248 |
| 0.0235 | 0.5969 | 30 x 120 | 1.008 | 4.921056 | 25.20 | 11.4156 |
| 0.0235 | 0.5969 | 36 x 96 | 1.008 | 4.921056 | 24.19 | 10.95807 |
| 0.0235 | 0.5969 | 36 x 120 | 1.008 | 4.921056 | 30.24 | 13.69872 |
| 0.0235 | 0.5969 | 36 x 144 | 1.008 | 4.921056 | 36.29 | 16.43937 |
| 0.0235 | 0.5969 | 48 x 96 | 1.008 | 4.921056 | 32.26 | 14.61378 |
| 0.0235 | 0.5969 | 48 x 120 | 1.008 | 4.921056 | 40.32 | 18.26496 |
| 0.0235 | 0.5969 | 48 x 144 | 1.008 | 4.921056 | 48.39 | 21.92067 |
| 0.0291 | 0.73914 | 30 x 96 | 1.260 | 6.15132 | 25.20 | 11.4156 |
| 0.0291 | 0.73914 | 30 x 120 | 1.260 | 6.15132 | 31.50 | 14.2695 |
| 0.0291 | 0.73914 | 36 x 96 | 1.260 | 6.15132 | 30.24 | 13.69872 |
| 0.0291 | 0.73914 | 36 x 120 | 1.260 | 6.15132 | 37.80 | 17.1234 |
| 0.0291 | 0.73914 | 36 x 144 | 1.260 | 6.15132 | 45.37 | 20.55261 |
| 0.0291 | 0.73914 | 48 x 96 | 1.260 | 6.15132 | 40.32 | 18.26496 |
| 0.0291 | 0.73914 | 48 x 120 | 1.260 | 6.15132 | 50.41 | 22.83573 |
| 0.0291 | 0.73914 | 48 x 144 | 1.260 | 6.15132 | 60.49 | 27.40197 |
| 0.0355 | 0.9017 | 30 x 96 | 1.512 | 7.381584 | 30.24 | 13.69872 |
| 0.0355 | 0.9017 | 30 x 120 | 1.512 | 7.381584 | 37.80 | 17.1234 |
| 0.0355 | 0.9017 | 36 x 96 | 1.512 | 7.381584 | 36.29 | 16.43937 |
| Weight per | Size | Size | Weight per | ||||
| Sheets (Kg) | (mm) | (mm) | Sheets (Kg) | ||||
| 12.8 | 2500 x | 1250 x | 0.5 | 2000 x | 1000 x | 1.5 | 24.6 |
| 8.2 | 2000 x | 1000 x | 0.5 | 3000 x | 1500 x | 1.2 | 44.2 |
| 17.9 | 2500 x | 1250 x | 0.7 | 3000 x | 1500 x | 1.5 | 55.3 |
| 13.1 | 2000 x | 1000 x | 0.8 | 2000 x | 1000 x | 2.0 | 32.7 |
| 11.5 | 2000 x | 1000 x | 0.7 | 2500 x | 1250 x | 1.5 | 38.4 |
| 14.7 | 2000 x | 1000 x | 0.9 | 3000 x | 1500 x | 2.0 | 73.7 |
| 20.5 | 2500 x | 1250 x | 0.8 | 2500 x | 1250 x | 2.0 | 51.2 |
| 33.2 | 3000 x | 1500 x | 0.9 | 2500 x | 1250 x | 2.5 | 63.9 |
| 36.8 | 3000 x | 1500 x | 1.0 | 2500 x | 1250 x | 3.0 | 77.5 |
| 23.0 | 2500 x | 1250 x | 0.9 | 2000 x | 1000 x | 2.5 | 40.9 |
| 25.6 | 2500 x | 1250 x | 1.0 | 2000 x | 1000 x | 3.0 | 49.6 |
| 16.4 | 2000 x | 1000 x | 1.0 | 3000 x | 1500 x | 2.5 | 92.1 |
| 19.6 | 2000 x | 1000 x | 1.2 | 3000 x | 1500 x | 3.0 | 112.0 |
| 30.7 | 2500 x | 1250 x | 1.2 | - | - | - | - |
Ask Free Sample of Hastelloy Sheet, Plate, Coil, Strip, Flat Please Call +91 9664408767
Before being prepared for shipment to the customer, ASTM B622 Alloy Plates Testing should be constructed in accordance with applicable standards and thoroughly tested for potential flaws.
PMI Testing
Hydrostatic Test
Radiography Test
| Surface finish | Thickness (mm) | Width (max mm) |
| 2B – Cold rolled, heat treated, pickled, skin passed Sheet | 0.25–8.0 | 2032 |
| 2D – Cold rolled, heat treated, pickled Sheet | 0.4–6.35 | 1524 |
| 2E – Cold rolled, heat treated, mechanically descaled plate | 0.4–8.0 | 2032 |
| 2R – Cold rolled, bright annealed plate | 0.25–3.5 | 1524 |
| 2H – Work hardened plate | 0.4–6.35 | 1524 |
| Polished, brushed plate | 0.5–4.0 | 1524 |
| Surface finish | Gauge (in) | Width (max in) |
| 2B – Cold rolled, heat treated, pickled, skin passed Plate | 10–24 | 72* |
| 2D – Cold rolled, heat treated, pickled plate | 12–24 | 60 |
| Polished Sheet (not brushed) | 11–24 | 60 |
| Products We Supplied | Description | Country |
| 3mm Hastelloy alloy Sheet | Hastelloy Hot Rolled Sheets Supply | Venezuela, Germany, Serbia, Malaysia |
| ASTM B622 Hastelloy Sheets | 6mm Thick Hastelloy 2.4819 Sheet | Azerbaijan, South Africa, Oman, Gambia, Belarus |
| Nickel Alloy Perforated Sheets | 0.35mm Cold Rolled Hastelloy Sheets | Slovakia, Mongolia, Puerto Rico, Yemen, Romania |
| ASTM B622 Hastelloy Alloy Coils | Hastelloy Cold Rolled Slitting Coils | Belgium, New Zealand, Taiwan, Portugal |
| Hastelloy Alloy HR Plate | 10mm Thick Hastelloy Plate | Jordan, Chile, Nigeria, Ecuador, Czech Republic |
| Hastelloy Alloy Polished Plates | 16 Gauge UNS N10276 Plates | Kuwait, Nepal, Bulgaria, Bhutan |
| Hastelloy Alloy 3/16" Plate | 8k Mirror Finish Hastelloy Plate | Vietnam, Hungary, Denmark, Estonia |
Oil & Gas
Chemical
Power Generation
Aerospace
Heavy Equipment
Automotive
Shipbuilding
Construction