
| Specifications | ASTM A276, ASTM A479, AMS 5513, AMS 5511, AMS 5647 |
| Dimension Standard | EN, DIN, JIS, ASTM, BS, ASME, AISI |
| Bar Diameter | 3 ~ 800mm |
| Hex Bar size | 2-100mm A/F |
| Flat bar size | Thickness: 2 -100mm. Width: 10 to 500mm. |
| Square bar size | 4 to 100mm |
| Rectangular Bars | Size: 33 x 30mm to 295 x 1066mm. Thickness: 3.0 to 12.0mm. |
| Hollow Bars | 32mm OD x 16mm ID to 250mm OD x 200mm ID) |
| Billet Size | 1/2 to 495mm Diameter |
| Finish | Cold (bright) drawn, centreless ground, hot rolled, smooth turned, peeled, slit rolled edge, hot rolled annealed, Rough Turned, Bright, Polish, Grinding, Centreless Ground & Black |
| Tolerance | H8, H9, H10, H11, H12, H13K9, K10, K11, K12 or as per clients requirements |
| Bar Surface | Bright, Hot Rolled Pickled, Cold Drawn, Sand Blasting Finished, Polished, Hairline |
| Rolled Bars Condition | Hardened & tempered, annealed |
| Cold Rolled Bar Technique | Hot Rolled, Cold Drawn, Cold Rolled, Forged Round Bar, Rod |
| Form | Round, Rod, T-Bar, Channel Bar, Precision Ground Bar, Flat Bar, Square, Blocks, Round Rod, Rings, Hollow, Triangle, Rectangle, Hex (A/F), Threaded, Half Round Bar, Profiles, Billet, Ingot, I/H Bar, Forging etc. |
| STANDARD | WERKSTOFF NR. | UNS |
| 253 MA | 1.4835 | S30815 |
| Grade | C | Mn | Si | S | P | Ni | Cr | Fe | Ce | N |
| 253 MA | 0.05 - 0.1 | 0.8 max | 2.0 max | 2.0 max | 0.04 max | 10.0 – 12.0 | 20.0 – 22.0 | Bal | 0.03 – 0.08 | 0.14 – 0.20 |
| Element | Density | Tensile Strength | Yield Strength (0.2%Offset) | Elongation |
| 253 MA | 7.8 g/cm3 | 600 MPa | 310 MPa | 40 % |
If you are looking for best prices for 253 MA Stainless Steel Bars, 253 MA Stainless Steel Rod, 253 MA SS Flat Bar email us on info@duplexsteelalloys.com or call us on +91 9664408767
| Product | Price |
| 253 MA Stainless Steel Round Bar Price | US $999-2500 / Ton |
| 253 MA Stainless Steel Bar Price | US $1990-3900 / Ton |
| 253 MA Stainless Steel Square Bar Price | US $800-2100 / Ton |
| SS 253 MA Round Bar Price in India | S $1000.0-3000.0 / Ton |
| SS 253 MA Hex Bar Price | US $300-2700 / Ton |
| SS 253 MA Rod Rate | US $1000-2500 / Ton |
| SS 253 MA Triangle Bar Price | US $1500-2600 / Ton |
| 253 MA SS Rectangular Bar Prices | US $2200-4000 / Ton |
| 253 MA Stainless Steel Bright Bar Price List | US $1.2-4.7 / Kilogram |
| Stainless Steel Rod 253 MA Price Per KG in India | US $1,600.00-2,200.00 / Ton |

| Type | Sizes in milimeter | Sizes in inches | Tolerance |
| Peeled and Polished | 40.00 - 150.00 | 1.50 - 6.00 | h11, h11-DIN 1013 |
| Cold Drawn and Polish | 3.00 to 75.00 | 1/8 to3.00 | h8 to h11 |
| Cold Drawn and Ground | 10.00 to 75.00 | 5/6 to 2.50 | h8 to h11 |
| Peeled nd Ground | 20.00 - 50.00 | 3/4 - 2.00 | h9 to h11 |
253 MA SS Round Bars Standard lengths of 2000 mm up to 6000 mm.
| 5.0 | 45.0 |
| 6.0 | 50.0 |
| 7.0 | 55.0 |
| 8.0 | 60.0 |
| 9.0 | 65.0 |
| 10.0 | 70.0 |
| 12.0 | 75.0 |
| 16.0 | 80.0 |
| 20.0 | 90.0 |
| 25.0 | 100.0 |
| 30.0 | 130.0 |
| 35.0 | 160.0 |
| 40.0 | 200.0 |
| Diameter | Weight Chart | Dia | Weight Chart |
| (mm) | per metre (kg) | (in) | per metre (kg) |
| 3mm | 0.06 | 1/8" | 0.06 |
| 4mm | 0.10 | 3/16" | 0.14 |
| 5mm | 0.16 | 1/4" | 0.25 |
| 6mm | 0.22 | 5/16" | 0.39 |
| 7mm | 0.30 | 3/8" | 0.56 |
| 8mm | 0.40 | 7/16" | 0.77 |
| 10mm | 0.62 | 1/2" | 1.00 |
| 12mm | 0.89 | 9/16" | 1.22 |
| 14mm | 1.22 | 5/8" | 1.56 |
| 15mm | 1.40 | 11/16" | 1.89 |
| 16mm | 1.59 | 3/4" | 2.25 |
| 18mm | 2.01 | 7/8" | 3.07 |
| 20mm | 2.48 | 1" | 4.03 |
| 22mm | 3.00 | ||
| 24mm | 3.57 | ||
| 25mm | 3.88 |
| Diameter or Width (mm) |
Weight per meter | Sectional Area | Perimeter | |||
| Square (kg) |
Round (kg) |
Square (cm²) |
Round (cm²) |
Square (cm) |
Round (cm) |
|
| 5.0 | 0.20 | 0.15 | 0.25 | 0.20 | 2.0 | 1.57 |
| 5.5 | 0.24 | 0.19 | 0.30 | 0.24 | 2.2 | 1.78 |
| 6.0 | 0.28 | 0.22 | 0.36 | 0.28 | 2.4 | 1.88 |
| 7.0 | 0.38 | 0.30 | 0.49 | 0.38 | 2.8 | 2.20 |
| 8.0 | 0.50 | 0.39 | 0.64 | 0.50 | 3.2 | 2.51 |
| 9.0 | 0.64 | 0.50 | 0.81 | 0.64 | 3.6 | 2.83 |
| 10 | 0.73 | 0.63 | 1.00 | 0.79 | 4.0 | 3.14 |
| 11 | 0.95 | 0.75 | 1.21 | 0.95 | 4.4 | 3.46 |
| 12 | 1.13 | 0.89 | 1.44 | 1.13 | 4.8 | 3.77 |
| 14 | 1.54 | 1.21 | 1.96 | 1.54 | 5.6 | 4.40 |
| 16 | 2.01 | 1.58 | 2.56 | 2.01 | 6.4 | 5.03 |
| 18 | 2.54 | 2.00 | 3.24 | 2.54 | 7.2 | 5.65 |
| 20 | 3.14 | 2.47 | 4.00 | 3.14 | 8.0 | 6.28 |
| 22 | 3.80 | 2.98 | 4.84 | 3.80 | 8.8 | 6.91 |
| 25 | 4.91 | 3.85 | 6.25 | 4.91 | 10.0 | 7.85 |
| 28 | 6.15 | 4.83 | 7.84 | 6.16 | 11.2 | 8.80 |
| 32 | 8.04 | 6.31 | 10.24 | 8.04 | 12.8 | 10.05 |
| 36 | 10.17 | 7.99 | 12.96 | 10.18 | 14.4 | 11.31 |
| 40 | 12.56 | 9.86 | 16.00 | 12.57 | 16.0 | 12.57 |
| 45 | 15.90 | 12.49 | 20.25 | 15.90 | 18.0 | 14.14 |
| 50 | 19.62 | 15.41 | 25.00 | 19.64 | 20.0 | 15.71 |
| 56 | 24.62 | 19.34 | 31.36 | 24.63 | 22.4 | 17.59 |
| 63 | 31.16 | 24.47 | 36.69 | 31.17 | 25.2 | 19.79 |
| 71 | 39.57 | 31.08 | 50.41 | 39.59 | 28.4 | 22.31 |
| 80 | 50.24 | 39.46 | 64.00 | 50.27 | 32.0 | 25.13 |
Ask Free Sample of 253 MA SS Bar, Rods, Round Bar Please Call +91 9664408767
Before being prepared for shipment to the customer, ASTM A276 253 MA Stainless Steel Bars Testing should be constructed in accordance with applicable standards and thoroughly tested for potential flaws.
Compression Test
Bending Test
Impact Test
Torsion Test
Tensile Test
Brinell/Rockwell Hardness Test
| CD | Cold drawn | P | Polished |
| CG | Centreless ground | HF | Hot finished |
| BD | Bright drawn | SRE | Slit rolled edge |
| P&T | Peeled and turned | RT | Rough turned/peeled |
| CF | Cold finished | HRAP | Hot rolled annealed and pickled |
| ST | Smooth turned | PR | Peeled and reeled |
| Products We Supplied | Description | Country |
| Stainless Steel 253 MA Rectangular Bars | 3.0 to 12.0mm Rhickness SS 253 MA Rectangular Bar | Czech Republic, Chile, Jordan, Nigeria, Ecuador |
| 253 MA Stainless Steel Square Bar Weight | 8mm Stainless Steel 253 MA Square Sar | Denmark, Hungary, Estonia, Vietnam |
| Stainless Steel 253 MA Hex Bar Sizes in MM | JIS SUS 253 MA Hexagonal Bar | Yemen, Slovakia, Puerto Rico, Mongolia, Romania |
| ASME SA276 253 MA Stainless Steel Bars | 1.4835 Cold Rolled Bars | Belgium, Portugal, New Zealand, Taiwan |
| ASTM A276 253 MA Rods | SS 253 MA 3mm to 50mm Rods | Belarus, Gambia, Oman, Azerbaijan, South Africa |
| 253 MA Stainless Steel Polished Bars | Polished UNS S30815 Bars | Kuwait, Bulgaria, Nepal, Bhutan |
| 253 MA Stainless Steel Rectangular Bar | 253 MA SS Cold Drawn Rectangular Bar | Singapore, Switzerland, Australia, Hong Kong |
| Stainless Steel 253 MA Round Bars | UNS S30815 Hot Rolled Rods Supply | Venezuela, Germany, Serbia, Malaysia |
Power Generation
Construction
Shipbuilding
Aerospace
Heavy Equipment
Automotive
Chemical
Oil & Gas